Dobków – dzień pełen wrażeń


Pytacie nas często: „co tutaj można jeszcze zobaczyć?”. Może to Was zaskoczy, ale w naszej małej wsi możecie zobaczyć prawdziwe cuda i naprawdę atrakcyjnie spędzić czas. To propozycja na jeden dzień dla rodziny, pary, grupy przyjaciół – tylko 1,5 h drogi od Wrocławia.

Dobków to charakterystyczna sudecka wieś, gdzie wciąż zobaczycie tradycyjny wiejski krajobraz, ale także skorzystacie z różnorodnych atrakcji. Więcej o Dobkowie można przeczytać tutaj. Przygotowaliśmy też o wsi informacyjną broszurę, można ją ściągnąć w wersji pdf lub pobrać wersję drukowaną na miejscu.

Możemy się z dumą pochwalić, iż Dobków w 2011 roku został ogłoszony Najpiękniejszą Wsią Dolnośląską, w 2017 roku otrzymał Europejską Nagrodę Odnowy Wsi (II Miejsce). Jest też członkiem Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce.

Pomysł na
dzień w Dobkowie


1. Sudecka Zagroda Edukacyjna

Zacznijcie wasz dzień w Dobkowie od nas. Dowiecie się tu więcej o Krainie Wygasłych Wulkanów odwiedzając naszą ekspozycję samodzielnie lub z przewodnikiem, a także spędzicie kreatywnie czas na warsztatach naukowych.
U nas zasięgniecie też informacji, pobierzecie bezpłatne materiały pomocne w zwiedzaniu okolicy. Wytłumaczymy Wam gdzie iść, od czego zacząć i jak się bawić najlepiej. Odbierzecie też u nas bezpłatny Paszport Odkrywcy oraz mapkę do gry terenowej po Dobkowie.


2. Rodzinna gra terenowa po Dobkowie

Mapkę Dobkowa z pytaniami do gry terenowej pobierzecie u nas (bezpłatnie) i możecie ruszać na dobkowską przygodę! Po drodze czekają Was ciekawostki i zagadki, które doprowadzą do poznania trzycyfrowego szyfru, na końcu otwierającego pewną kłódkę…

Przejście całej gry zajmuje około 1,5 godziny, do wszystkich punktów można też dotrzeć samochodem… ale zdecydowanie polecamy spacer! Cenna informacja dla rodziców: dzięki tej grze dzieciaki same Was na niego namówią!

Punktów nie trzeba „zaliczać” po kolei, ale ostatni punkt (Villa Greta) koniecznie trzeba odwiedzić na końcu. Jeśli zdobędziecie odpowiedzi na wszystkie zagadki i pytania, pokażcie nam odpowiedzi w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej, a otrzymacie ręcznie wykonaną ceramiczną pamiątkę z Dobkowa (zaprojektował i wykonał ją dla Was Łukasz Telatyński).

Autorem gry jest nasz geolog Marcin. Dbamy o nią samodzielnie, a więc gdy zobaczycie jakieś utrudnienia na szlaku lub brakujący/zniszczony punkt – dajcie nam znać!

Więcej informacji o grze terenowej: „Tajemnice Dobkowa” tutaj

Gra terenowa „Przez Ocean Czasu

Od 2023 w Dobkowie funkcjonuje kolejna gra terenowa. Ścieżka edukacyjna rozpoczyna się i kończy w miejscowości Dobkowie w Centrum Nauk o Ziemi Sudecka Zagroda Edukacyjna w Geoparku Kraina Wygasłych Wulkanów. Całość wyznacza pętlę liczącą około 7,7 km, obejmując 9 punktów edukacyjnych. Nowo powstająca ścieżka przebiega po istniejących już szlakach turystycznych (zielonym oraz czarnym). 


3. Galeria pod Aniołem

Charyzmatyczna Bogusia zaprasza do swojej pracowni pełnej aniołów, fantastycznych zwierząt i kolorowych domków. Możecie tu skorzystać z warsztatów ceramicznych w galerii, albo z warsztatów pieczenia pizzy w Kaczawskiej Chacie Chleba. Warsztaty odbywają się o wyznaczonych godzinach przez całe wakacje.  Za warsztaty u Bogusi odbierzesz pieczątkę do Paszportu Odkrywcy!


4. Pracownia jogi i ceramiki

Pełne radości miejsce stworzone przez Agnieszkę, która poza lepieniem cudów z gliny zajmuje się również nauczaniem jogi! Z jej warsztatów ceramicznych oraz wieczornych zajęć relaksacyjnych skorzystacie przez całe wakacje w czwartki. 


5. Ceramika artystyczna – Elżbieta Telatyńska

Ela wraz z synem Łukaszem zapraszają do magicznej galerii ceramiki. Znajdziecie tam dobkowskie anioły o łagodnych twarzach czy delikatne filiżanki z roślinnymi motywami. Czuć tam prawdziwego artystycznego ducha!


6. Pasieka „Leśny smak”

Obok galerii Eli i Łukasza pracują setki wytrwałych pszczół, a z nimi dwa pokolenia dobkowskich pszczelarzy. Pan Władysław oraz Andrzej polecają ekologiczne miody i inne wyroby pszczele a także tłoczone na zimno soki i wino z własnej plantacji malin.


7. Punkt widokowy „Trzy okresy wulkanizmu”

Około 10 minut piechotą od parkingu przy Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej znajduje się punkt widokowy, z którego możecie podziwiać panoramę z Okolem, Wzgórzami Sokołowskimi i Ostrzycą. Na miejscu znajduje się tablica informująca o tym, że podziwiane wzgórza zbudowane są ze skał pochodzących z aż trzech okresów aktywności wulkanicznej. Miejsce to jest punktem naszej gry terenowej, a więcej informacji o nim znajdziecie tutaj.


8. Punkt widokowy na górze Kapliczna

Tuż przy kościele Św. Idziego w Dobkowie, w stronę góry Dłużek biegnie z Dobkowa zielony szlak pieszy. Wytrwałych poprowadzi on aż na wieżę widokową na Dłużku (ok. 1,5 h spacerem). Dużo bliżej Dobkowa zaś znajduje się punkt widokowy wraz z zabytkową kapliczką domkową na górze Kapliczna. Dotrzecie tam pieszo w około 15 minut. W nagrodę za marsz pod górkę – piękny widok na Dobków i Pogórze Kaczawskie. Znajduje się tam też punkt naszej gry terenowej.


9. Kapliczki w Dobkowie

Dawno utworzony, dziś już nieco zapomniany szlak kapliczek prowadzi przez całą miejscowość, ukazując piękno i prostotę małej architektury sakralnej. Kapliczki są znakiem szczególnym Dobkowa. W regionie wcześniej opanowanym przez protestantów, cysterski Dobków był katolicką enklawą, gdzie kwitła tradycja stawiania przydrożnych krzyży, figur i domowych kapliczek w różnorodnych intencjach. Aby zobaczyć kapliczki, po prostu spacerujcie po Dobkowie i uważnie się rozglądajcie!


10. Restauracja Villa Greta

Restauracja slow food (czyli na talerzu znajdziecie dużo produktów lokalnych!) w zabytkowym gospodarstwie otoczonym sadem i polami. Można wybrać się na obiad lub kawę i ciasto, dzieci znajdą tam też fenomenalny plac zabaw ( z labiryntem i tyrolką! ).
W Villi Greta szukajcie też ostatniego punktu naszej gry terenowej, a za posiłek lub kawę odbierzcie pieczątkę do Paszportu Odkrywcy!

Skip to content