Ferie w Sudetach 2019 – warsztaty rodzinne

10/01/2019

Ferie w Sudetach 2019 – warsztaty rodzinne

Kreatywne warsztaty rodzinne w Krainie Wygasłych Wulkanów

14 stycznia – 24 lutego 2019

Informacje praktyczne:

  • wszystkie warsztaty mają formułę rodzinną, angażują dzieci i dorosłych we wspólnej zabawie i nauce: dzieci biorą udział w warsztatach pod okiem rodzica/opiekuna;
  • w każdych warsztatach można uczestniczyć indywidualnie, rodzinnie lub w grupie znajomych, po wcześniejszej rezerwacji mailowej lub telefonicznej u prowadzącego;
  • liczba miejsc na wszystkich warsztatach jest ograniczona;
  • proponujemy dokonywać rezerwacji z minimalnie 1-dniowym wyprzedzeniem;
  • płatność za warsztaty dokonywana jest gotówką na miejscu.

Harmonogram warsztatów:

10:00 – 14:00 Warsztaty poszukiwania i obrabiania agatów (Lubiechowa)

Agaty – różnobarwne minerały to prawdziwa wizytówka Pogórza Kaczawskiego. Zjeżdżają tu miłośnicy kamieni ozdobnych z całego świata! W nieczynnym kamieniołomie w Lubiechowej można bezpiecznie poszukiwać agatów, ale nie tylko! W dawnej lawie wulkanicznej znajdziecie również kalcyty, malachit, hematyt, a nawet ametysty. To prawdziwa przygoda dla małych i dużych! Każdy uczestnik warsztatów otrzyma młotek oraz okulary ochronne, powinien mieć obuwie terenowe oraz odpowiedni ubiór i rękawiczki. Polecamy zabranie płóciennej torby na okazy. Znalezione okazy następnie przetniemy i wspólnie wyszlifujemy. UWAGA w przypadku złej pogody prosimy o kontakt z prowadzącym.

gdzie: zbiórka przy Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej (Dobków 66) i przejazd własnymi samochodami do nieczynnego kamieniołomu w Lubiechowej

cena: 30 zł/os lub bilet rodzinny 100 zł

kontakt: 796 113 103 (Marcin), martin.jaskiewicz@gmail.com

minerały sudetów

11:00 – 12:30 Warsztaty piernikarskie

Pierniki Martyny znane są w całym regionie ze swoich rozmaitych kształtów i pysznych kolorów, to prawdziwe korzennie pachnące dzieła sztuki! Podczas warsztatów podzieli się z Wami różnymi technikami lukrowania i zdobienia piernika np. metodą igłową, po której pierniki wyglądają jak wyszywane haftem krzyżykowym. Każdy uczestnik samodzielnie ozdobi gotowy piernik wybraną techniką za pomocą różnobarwnego lukru. Zmarzniętych dorosłych poczęstujemy też korzennym grzańcem, a pozostałych zimową herbatą.

gdzie: Gościniec Pod Gruszą (Stara Kraśnica 9)

cena: 30 zł/os. lub bilet rodzinny 100 zł. Dzieci do 2 lat gratis.

kontakt: 575 282 740 (Martyna), piernikimartyny@gmail.com

16:30-18:00 Warsztaty indyjskiego stemplowania na tkaninach (Block print)

Na czas warsztatu uruchamiamy pracownię indyjskiego designu.
Bardzo wciąż popularny indyjski lub block printing to tradycyjna metoda ozdabiania materiałów poprzez stemplowanie. A kto z nas nie lubi stemplowania lub pieczątek? Opowiemy i pokażemy na czym polega ta metoda zdobienia. Będziemy, projektować oraz tworzyć swoje własne unikatowe wzory w stylu indyjskim.

Przyjdź, zaprojektuj a potem stwórz własnoręcznie efektowne nadruki na bawełnianych tkaninach.

Jest to warsztat dla całych rodzin lub dzieci. Dla najmłodszych powstanie mini pracownia, w której niczym indyjscy ceramicy będą mogli odbijać drewniane pieczątki w masie solnej.

Spotkanie umilą nam orientalne melodie oraz idealny na zimowe wieczory aromatyczny masala caj.

gdzie: Gościniec Pod Gruszą (Stara Kraśnica 9)

cena: 35 zł/os. lub bilet rodzinny 120 zł. Dzieci do 3 lat gratis.

kontakt: 785 881 311 (Ania)biuro@etnowarsztaty.pl

11:00 – 13:00 Ceramika ręcznie robiona – warsztaty w Galerii pod Aniołem

Glina to wyjątkowy surowiec, który zarówno w małych jak i dużych uwolni uśpione pokłady kreatywności! Na warsztatach u charyzmatycznej Pani Bogusi dowiecie się w jaki sposób powstają ceramiczne figurki i naczynia oraz z wykorzystaniem tradycyjnych metod i narzędzi wykonacie własne gliniane dzieła. Każda praca zostanie wysuszona, podwójnie wypalona i poszkliwiona, aby mogła przetrwać setki lat! (ukończone okazy przesłane zostaną do uczestników, można też odebrać je przy następnej okazji). Warsztaty odbywają się w rodzinnej Galerii Pod Aniołem, przy akompaniamencie ognia trzaskającego w kominku i zapachu ciepłej herbaty.

*warsztaty odbywają się również w piątki

gdzie: Galeria Pod Aniołem (Dobków 104)

cena: 30 zł/os./godz.

kontakt: +48 75 713 44 55+48 785 925 983 (Bogusia, Agata, Zenek), ceramikarr@wp.pl 

14:00 – 15:00 Historia pisana kółkiem po szkle

Odwiedźcie pracownię grawerską, która wygląda, jakby czas w niej zatrzymał się 100 lat temu! Poznacie tam Marcina, artystę z prawdziwego zdarzenia. Opowie Wam on o tradycji profesji grawera, przekazywanej w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Dla dzieci pamiątką z warsztatów będzie naczynie z wygrawerowanym własnym rysunkiem! Wszystko to w romantycznej scenerii maleńkiej, oddalonej od cywilizacji wsi Radzimowice w Górach Kaczawskich.

*warsztaty odbywają się również w niedziele

gdzie: Szklana Manufaktura (Radzimowice 3)

cena: 15 zł/os. lub bilet rodzinny 50 zł. Dzieci do 3 lat gratis.

kontakt:  +48 883 286 737 (Marcin), biuro@szklanamanufaktura.pl

15:30 – 16:45 Laboratorium z klimatem

Czy wiesz czym różni się klimat od pogody? Co na niego wpływa? W jakiej strefie klimatycznej żyjemy? Co to jest smog? Jak topniejący lód wpływa na globalne ocieplenie?

Rodzinnie wykonamy  szereg prostych doświadczeń wyjaśniających zjawiska pogodowe oraz klimatotwórcze. Poznamy naturalne oraz antropogeniczne zanieczyszczenia powietrza wpływające na globalne zmiany klimatu oraz sprawdzimy aktualną pogodę z manualną oraz automatyczną stacją pogodową w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej.

gdzie: Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie (Dobków 66)

cena: 15zł/os. lub bilet rodzinny 50 zł. Dzieci do 4 lat gratis.

kontakt: +48 75 617 14 68kontakt@sudeckazagroda.pl

19:30 – 21:00 Warsztaty hatha jogi – „Joga dla małych i dużych”

Znajdź po długim dniu chwilę dla siebie. Podaruj sobie zdrową porcję ruchu zakończoną głębokim relaksem. Wieczorne zajęcia jogi odbywają się  w ciepłej, przytulnej, kameralnej sali w Domu Arnolda. Rozpoczynamy je krótką koncentracją na oddechu, rozluźnieniu i uspokojeniu umysłu. Po niej następuje rozgrzewka i sesja jogi ukierunkowana na wyciszenie umysłu po dniu pełnym wrażeń, rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni pospinanych często i zmęczonych po jeździe na nartach lub górskich wędrówkach. Poziom trudności jest zawsze dostosowany do możliwości osób ćwiczących. Zajęcia kończymy głębokim relaksem przy dźwiękach gongu,  mis tybetańskich i dzwonków koshi.

* Warsztaty odbywają się również w czwartek. Istnieje możliwość umówienia się na zajęcia również w inne dni, jak również umówienia się na poranną, dynamiczną sesję jogi na przebudzenie.

gdzie: Villa Greta, sala na parterze Domu Arnolda, Dobków 59

cena: 25 zł/os lub bilet rodzinny 80 zł. Dzieci do 3 lat gratis.

kontakt: +48 697 097 624 (Agnieszka), jogaagnisurya@gmail.com

11:00 – 14:00 Warsztaty poszukiwania i obrabiania agatów (Nowy Kościół)

Agaty, czyli różnobarwne minerały to prawdziwa wizytówka Pogórza Kaczawskiego. Zjeżdżają tu miłośnicy kamieni ozdobnych z całego świata! Jednym ze słynnych miejsc ich występowania są okolice wsi Nowy Kościół. Gdzie i jak je znaleźć podpowie Wam Piotrek – doświadczony poszukiwacz i rzemieślnik. Każdy uczestnik powinien mieć obuwie terenowe oraz odpowiedni ubiór i rękawiczki. Polecamy zabranie lnianej torby na okazy. Znalezione okazy zostaną przecięte w pracowni kamieniarskiej. UWAGA w przypadku złej pogody prosimy o kontakt z prowadzącym.

gdzie: Pracownia Kamieniarska (Nowy Kościół, ul. Jeleniogórska 33/1)

cena: 30 zł/os. lub bilet rodzinny 100 zł. Dzieci do 4 lat gratis.

kontakt: +48 607 706 745 (Piotr), sarul.piotr@op.pl

14:30 – 15:45 Zwiedzanie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem

Dzieci już od 4 roku życia potrafimy zafascynować niezwykłymi zjawiskami geologicznymi, a i dla rodziców nie zabraknie ciekawostek. Wspólnie zwiedzamy wszystkie nasze sale edukacyjne, bawimy się, gramy, eksperymentujemy, rozmawiamy… w swobodnej i przyjaznej atmosferze!

*warsztaty odbywają się również w soboty i niedziele

gdzie: Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie (Dobków 66)

cena: 15zł/os. lub bilet rodzinny 50 zł. Dzieci do 4 lat gratis.

kontakt: +48 75 617 14 68 , kontakt@sudeckazagroda.pl

16:30 – 18:30 Zimowa Akademia Przyrodnicza- wieczory z animacjami przyrodniczymi.

ZAP ma odpowiedzieć na podstawowe pytania: czy przyroda zimą śpi,  w co się bawić jak pada i co robić w długie zimowe wieczory. Zapraszamy dzieci i dorosłych, a szczególnie całe rodziny na wieczory z grami i zabawami przyrodniczymi. Będzie dużo śmiechu, zabawy i kreatywnej pracy. Poza aktywnym spędzeniem czasu wykonacie magnes, lampion, gałęziostwora, lub krasnala z wykorzystaniem materiałów naturalnych/recyklingowych. Co będzie na warsztacie to już niespodzianka. A to wszystko przy rozgrzewającej ziołowej lub owocowej herbacie i domowych specjałach przygotowanych na bazie produktów z naszego ogrodu lub pobliskiego lasu i łąki.  Obowiązuje wygodny strój :)

gdzie: Zielony Wulkan (dawniej Zielone Laboratorium)  (Rzeszówek 33, 59-540 Świerzawa)

cena: 20 zł/os. lub bilet rodzinny 70 zł. Dzieci do 3 lat gratis.

kontakt: +48 693476994 (Marta) +48 606 571 682 (Maciek), kontakt@zielonywulkan.pl

11:00 – 13:00 Co ogrzeje nas zimą? – warsztaty ceramiczne w Magic-Art-Gallery

Zapraszamy na warsztaty, które łączą tradycję z nowoczesnością. W trakcie tych zajęć poczujecie jak ciepło jest w pracowni ceramicznej, kiedy piec stygnie po wypale, zobaczycie jak zmienia się kolor atmosfery w piecu podczas studzenia, usłyszycie delikatne dzwonienie odprężających się szkliw, doświadczycie magii powstawania ceramiki, która zainspiruje Was do ulepienia własnych, niepowtarzalnych dzieł. Dla chętnych konkurs: będziemy lepić coś, co pomoże nam się ogrzać zimą. Twórca najładniejszej pracy otrzyma nagrodę. W cenie zajęć jest dowolna ilość gliny, dwukrotne wypalenie prac i poszkliwienie ich szkliwem transparentnym.
*Istnieje możliwość umówienia się na warsztaty szkliwienia, aby móc własnoręcznie, kolorowo pomalować swoje dzieło i następnego dnia zabrać je ze sobą do domu.

gdzie: Magic-Art-Gallery, Dobków 70

cena: 30 zł/os./godz. lub bilet rodzinny 100 zł/godz.

kontakt: +48 697 097 624 (Agnieszka), magicartgalery@gmail.com

14:30 – 15:45 Zwiedzanie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem

Dzieci już od 4 roku życia potrafimy zafascynować niezwykłymi zjawiskami geologicznymi, a i dla rodziców nie zabraknie ciekawostek. Wspólnie zwiedzamy wszystkie nasze sale edukacyjne, bawimy się, gramy, eksperymentujemy, rozmawiamy… w swobodnej i przyjaznej atmosferze!

*warsztaty odbywają się również w soboty i niedziele

gdzie: Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie (Dobków 66)

cena: 15zł/os. lub bilet rodzinny 50 zł. Dzieci do 4 lat gratis.

kontakt: +48 75 617 14 68 , kontakt@sudeckazagroda.pl

16:30 – 18:30 Zimowe kosmetyki naturalne

Zimą nasza skóra nastawiona jest na skrajne czynniki zewnętrzne.  Suche i ciepłe powietrze  w pomieszczeniach i samochodach oraz   mroźną i wietrzną pogodę na zewnątrz.  Podczas warsztatu dowiecie się jak pielęgnować  skórę zimą. Do wyboru  receptury na bogate kremy, balsamy lub pomadki.  Podczas warsztatów wykorzystamy wysokiej jakości nierafinowane oleje i masła pochodzące  z naszego regionu i całego świata , ekstrakty  z ziół z naszego ogrodu lub pobliskiego lasu i łąki oraz  ciekawe  i niespotykane dodatki mineralne.

 

gdzie: Zielony Wulkan (dawniej Zielone Laboratorium)  (Rzeszówek 33, 59-540 Świerzawa)

cena: 35 zł/os./produkt  lub bilet rodzinny 130 zł. Dzieci do 3 lat gratis.

kontakt: +48 693476994 (Marta) +48 606 571 682 (Maciek), kontakt@zielonywulkan.pl

19:30 – 21:00 Warsztaty hatha jogi – „Joga dla małych i dużych”

Znajdź po długim dniu chwilę dla siebie. Podaruj sobie zdrową porcję ruchu zakończoną głębokim relaksem. Wieczorne zajęcia jogi odbywają się  w ciepłej, przytulnej, kameralnej sali w Domu Arnolda. Rozpoczynamy je krótką koncentracją na oddechu, rozluźnieniu i uspokojeniu umysłu. Po niej następuje rozgrzewka i sesja jogi ukierunkowana na wyciszenie umysłu po dniu pełnym wrażeń, rozciągnięcie i rozluźnienie mięśni pospinanych często i zmęczonych po jeździe na nartach lub górskich wędrówkach. Poziom trudności jest zawsze dostosowany do możliwości osób ćwiczących. Zajęcia kończymy głębokim relaksem przy dźwiękach gongu,  mis tybetańskich i dzwonków koshi.

* Istnieje możliwość umówienia się na zajęcia również w inne dni, jak również umówienia się na poranną, dynamiczną sesję jogi na przebudzenie.

gdzie: Villa Greta, sala na parterze Domu Arnolda, Dobków 59

cena: 25 zł/os lub bilet rodzinny 80 zł. Dzieci do 3 lat gratis.

kontakt: +48 697 097 624 (Agnieszka), jogaagnisurya@gmail.com

11:00 – 12:30 Chińskie warsztaty czerpania papieru

Rzadko które warsztaty tak bardzo angażują nie tylko dzieci, ale i rodziców. Tajemnica tego zaangażowania kryje się chyba w samym papierze – materiale z którego możemy tworzyć własnoręcznie całe obrazy. W trakcie warsztatu zabierzemy Was do dalekich krajów by pokazać skąd pochodzi papier, z jakich materiałów i w jaki sposób powstawał za nim pojawiły się fabryki. Odwiedzimy Chiny, Japonię, Egipt oraz zwiedzimy Europę. Odpowiemy na pytania co z papierem mają wspólnego pszczoły, bambus i bawełna oraz woda z Nilu. Każdy uczestnik samodzielnie wykona dawną metodą kilka kartek papieru, które na koniec pomaluje farbami. Na koniec podamy przepis jak można zrobić papier samemu w domu.

gdzie: Gościniec Pod Gruszą (Stara Kraśnica 9)

cena: 30 zł/os. lub bilet rodzinny 100 zł. Dzieci do 3 lat gratis.

kontakt: 785 881 311 (Ania), biuro@etnowarsztaty.pl

czerpanie papieru

13:30- 15:00 – Tworzenie i zdobienie gipsowych masek

W trakcie warsztatów  zobaczymy jak powstaje, krok po kroku,  gipsowy odcisk twarzy na żywym modelu. Następnie każdy uczestnik pokazu otrzyma gotowy (przygotowany wcześniej) odcisk twarzy, który będzie mógł dowolnie ozdobić, pomalować lub okleić. Gotowa maska może stać się częścią stroju karnawałowego lub ozdobą domu. Warsztaty prowadzi profesjonalna charakteryzatorka. Uwolnijmy razem pokłady kreatywności! 

gdzie: Agrohippika,  Kondratów 68

cena:  35 zł/os. lub bilet rodzinny 130 zł / dzieci do 2 roku życia wstęp wolny

kontakt:  +48 731 825 119 (Krzysia) biuro@atelier-cameleon.com

16:00 – 18:00 Ceramika ręcznie robiona – warsztaty w Galerii pod Aniołem

Glina to wyjątkowy surowiec, który zarówno w małych jak i dużych uwolni uśpione pokłady kreatywności! Na warsztatach u charyzmatycznej Pani Bogusi dowiecie się w jaki sposób powstają ceramiczne figurki i naczynia oraz z wykorzystaniem tradycyjnych metod i narzędzi wykonacie własne gliniane dzieła. Każda praca zostanie wysuszona, podwójnie wypalona i poszkliwiona, aby mogła przetrwać setki lat! (ukończone okazy przesłane zostaną do uczestników, można też odebrać je przy następnej okazji). Warsztaty odbywają się w rodzinnej Galerii Pod Aniołem, przy akompaniamencie ognia trzaskającego w kominku i zapachu ciepłej herbaty.

*warsztaty odbywają się również we wtorki

gdzie: Galeria Pod Aniołem (Dobków 104)

cena: 30 zł/os./godz.

kontakt: +48 75 713 44 55+48 785 925 983 (Bogusia, Agata, Zenek), ceramikarr@wp.pl 

12:00 – 13:15 Zwiedzanie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem

Dzieci już od 4 roku życia potrafimy zafascynować niezwykłymi zjawiskami geologicznymi, a i dla rodziców nie zabraknie ciekawostek. Wspólnie zwiedzamy wszystkie nasze sale edukacyjne, bawimy się, gramy, eksperymentujemy, rozmawiamy… w swobodnej i przyjaznej atmosferze!

 

gdzie: Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie (Dobków 66)

cena: 15zł/os. lub bilet rodzinny 50 zł. Dzieci do 4 lat gratis.

kontakt: +48 75 617 14 68 , kontakt@sudeckazagroda.pl

14:30- 15:45 Geologiczne laboratorium

Rodzinne zajęcia laboratoryjne, podczas których wspólnie wykonamy proste i zabawne eksperymenty, które lepiej wytłumaczą nam zjawiska występujące na Ziemi. Wybuch wulkanu, przemieszczanie płyt tektonicznych, powstawanie chmur… wszystko to wykonacie sami w naszym geologicznym laboratorium!

gdzie: Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie (Dobków 66)

cena: 15zł/os. lub bilet rodzinny 50 zł. Dzieci do 4 lat gratis.

kontakt: +48 75 617 14 68kontakt@sudeckazagroda.pl

16:00-17:30 Tkacze łapacze

Niezwykłe spotkanie z tradycją tkacką w Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego w Chrośnicy. Podczas warsztatów zasmakujecie trochę historii, tradycji w połączeniu z twórczą zabawą na hula-hop. Własnoręcznie utkamy łapacze naszych snów , a może marzeń…

gdzie: Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego (Chrośnica 68)

cena: 35 zł/os. lub bilet rodzinny 130 zł. Dzieci do 2 lat gratis.

kontakt: 691 207 224 (Monika), monikawka@o2.pl

11:00 – 12:00 Szklane cuda

Odwiedźcie pracownię grawerską, która wygląda, jakby czas w niej zatrzymał się 100 lat temu! Poznacie tam Marcina, artystę z prawdziwego zdarzenia. Opowie Wam on o tradycji profesji grawera, przekazywanej w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Dla dzieci pamiątką z warsztatów będzie naczynie z wygrawerowanym własnym rysunkiem! Wszystko to w romantycznej scenerii maleńkiej, oddalonej od cywilizacji wsi Radzimowice w Górach Kaczawskich.

*warsztaty odbywają się również we wtorki

gdzie: Szklana Manufaktura (Radzimowice 3)

cena: 15 zł/os. lub bilet rodzinny 50 zł. Dzieci do 3 lat gratis.

kontakt:  +48 883 286 737 (Marcin), biuro@szklanamanufaktura.pl

12:00 – 13:15 Zwiedzanie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej z przewodnikiem

Dzieci już od 4 roku życia potrafimy zafascynować niezwykłymi zjawiskami geologicznymi, a i dla rodziców nie zabraknie ciekawostek. Wspólnie zwiedzamy wszystkie nasze sale edukacyjne, bawimy się, gramy, eksperymentujemy, rozmawiamy… w swobodnej i przyjaznej atmosferze!

 

gdzie: Sudecka Zagroda Edukacyjna w Dobkowie (Dobków 66)

cena: 15zł/os. lub bilet rodzinny 50 zł. Dzieci do 4 lat gratis.

kontakt: +48 75 617 14 68 , kontakt@sudeckazagroda.pl

15:00 – 17:00 Warsztaty naturalnego barwienia „Kolorowe czary”

Odwiedźcie Chrośnicę – Wioskę Barwnych Wątków! Podczas zajęć odkryjecie tajniki naturalnego barwienia tkanin: zapoznacie się z roślinnymi i zwierzęcymi barwnikami, dowiecie się w jaki sposób barwiono w przeszłości i jak pozyskać bezpieczne barwniki z otaczających nas surowców. Poznacie też znaczenie i symbolikę kolorów. Uczestnicy warsztatów otrzymają torbę, który własnoręcznie zabarwią i na pamiątkę zabiorą ze sobą.

gdzie: Ekomuzeum Tkactwa i Barwienia Naturalnego (Chrośnica 68)

cena: 35 zł/os. lub bilet rodzinny 130 zł. Dzieci do 2 lat gratis.

kontakt: 691 207 224 (Monika), monikawka@o2.pl

dla rodzin, Wydarzenia
Skip to content