Kaczawski Piknik Geologiczny

14/07/2018

Kaczawski Piknik Geologiczny

Kaczawski Piknik Geologiczny

28.07.2018 (sobota) 14:00 – 17:00

Dolny Śląsk, Dobków – Sudecka Zagroda Edukacyjna

 

Stowarzyszenie „Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie” zaprasza na Kaczawski Piknik Geologiczny w sobotę 28.07.2018 w Sudeckiej Zagrodzie Edukacyjnej w Dobkowie, w godzinach 14:00 – 17:00. 

Impreza jest adresowana do turystów wypoczywających w okolicy oraz mieszkańców zainteresowanych regionem Gór i Pogórza Kaczawskiego, szczególnie pod kątem geologii.  W czasie pikniku odbędą się warsztaty rodzinne, pokazy cięcia agatów, wykłady, geologiczna gra planszowa oraz ognisko. 

Wszystkie atrakcje podczas wydarzenia będą dostępne bezpłatnie. 

 

Harmonogram i opis  atrakcji: 

Geo-Gra planszowa

godziny: 15:00

czas trwania: 1 h

Sprawdźcie swoją wiedzę geologiczną o otaczającym świecie i zagrajcie z nami w grę planszową. Rzucając kostką będziemy przemieszczać się po planszy, grze będzie towarzyszyć również dużo ruchu na terenie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Zwycięzcy otrzymają nagrody! 

Wykłady: 

14:30 – O wulkanach Krainy Wygasłych Wulkanów- Magdalena Szumowska 

15:00 – Popularne mity geologiczne w Sudetach- Roksana Knapik 

15:30 – Kaczawskie agaty – Robert Girulski

Warsztaty:

Geologiczne laboratorium

godziny: 14:00 , 15:00 , 16:00
czas trwania: 30 minut 

I ty możesz zostać małym naukowcem! Podczas warsztatów dowiecie się jak zbudowane jest wnętrze naszej planety, dlaczego wybuchają wulkany, a kontynenty wędrują oraz w jaki sposób tworzą się góry! To wszystko przy pomocy samodzielnie wykonanych, prostych doświadczeń.

 

Pokaz cięcia i szlifowania Agatów

godziny: 14:30 , 15:30 , 16:30
czas trwania: 45 minut

Agaty to minerały z których słynną Góry i Pogórze Kaczawskie. Podczas pokazu cięcia i szlifowania  zobaczycie jak w kawałku zwykłej skały ujawni się piękny, wielobarwny kamień półszlachetny.

 

Jaskinie Gór kaczawskich 

godziny: 14:00 , 16:00
czas trwania ok: 60 minut 

Góry i Pogórze Kaczawskie to nie tylko Kraina Wygasłych Wulkanów, to również miejsce w którym znajduje się podziemny świat jaskiń krasowych. Podczas warsztatów wejrzymy w wgłąb pięknych jaskiń kaczawskich. Poznacie Państwo proces tworzenia się jaskiń krasowych, podstawowe formy szaty naciekowej oraz mieszkańców tego niezwykłego świata. Zapoznacie się ze sprzętem oraz technikami jaskiniowymi.

 

Kaczawskie Geody Kąpielowe

godziny: 14:00- 16:30

Geody każdy zna, to pustki w skałach wypełnione minerałami. Nasze geody mają trochę inną funkcję, a do złudzenia przypominają naturalne dzięki gruboziarnistej soli ułożonej na wierzchu. Geody kąpielowe  pielęgnują, zmiękczają i wygładzają skórę. Dzięki zastosowaniu olejków eterycznych kąpiel staje się przyjemna dla dużych i atrakcyjna dla małych.

 

Spotkanie z twardzielami

godziny: 14:00 , 16:30
czas trwania: 30 min

Minerały mają różną odporność na ścieranie i zarysowania. Podczas warsztatów uczestnicy poznają minerały wchodzące w skład skali Mohsa, o których większość tylko czytała w podręcznikach geografii. Będziemy uczyć się używając prawdziwych minerałów. 

 

Podczas pikniku, w ogrodzie Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej będzie płonąć ognisko- zapraszamy na piknik z własnym prowiantem. 

 

Do zobaczenia w Dobkowie! 

 

Aktualności, Dla dorosłych, dla rodzin, Wydarzenia
Skip to content